Çok Çocuk


Hızla büyüyen bir zorluk ve zorluğun içinde büyüyen kolaylık nasıl bir şeydir? İşte bunu birden fazla çocuk sahibi olanlar çok iyi bilir.

Hayat her bir çocukla zorlaşır, zorlaşmaması da mümkün değil. En başında insan sosyal bir varlık ve her çocuk annesinin sonsuz ilgisine muhtaç. Bakın henüz çocuğun bakımından, temel ihtiyaçlarından bahsetmedim bile. Her çocukla beraber biraz daha azaldığımı hissettim çünkü her çocuk içimdeki yetememezlik duygusunu besledi. Sonra öyle bir noktaya geldim ki, ben zaten yetemiyorum ve istesem de yetemem. İşte tam bu noktadan sonrası dervişlik:) Şaka bir yana, bu karamsar düşünceler tamamen yok olmasa da azalabiliyor. Eser miktarda kalıyor ama eskisi gibi tüketmiyor insanı. Her çocuğa yettiğin kadarıyla yetinmeyi ilk önce sen öğreniyorsun ve bu yetinme zamanla çocuklara sirayet ediyor.

Üç çocuğum var. Üç farklı yaş grubu, üç ayrı dünya. Her birine vermem gerek temel ihtiyaçları var öncelikle. Sonra kendime ve onlara bölmem gereken zaman. Sonra onların birbirlerine bölmesi gereken zaman. Sonra bir arada geçirmemiz gereken ortak zaman. Kendime ayıracağım zaman, feragat edilmesi mümkün olmayan. Çünkü ben iyi olursam onlar iyi olur, ben iyi değilsem saatlerimi de versem boş.

Başta ne demiştim? Zorluğun gitgide kolaylığa dönüşmesi. Hiç spor yapmayan bir insanın spora başlaması gibi düşünüyorum bunu. İlk zamanlar bazı hareketleri yapmak öyle zor gelir ki, imkansız görünür göze ama zamanla o hareketler kolaylaşır ve başka zor hareketlere gelir sıra. İşte çocuk sayısı da böyle, arttıkça ilk tecrübelerden kazandığımız pratiklik işimizi kolaylaştırıyor. Henüz tek çocuğu olan ailelerin bu yüzden gözünde büyür ikinci çocuk. Oysa her çocuk daha da kolay gelir, her çocukta biraz daha kolaylaşır işler.

Kolaylaşan sadece işler ama.. Ah o herkese her an ulaşamama duygusu, üç parçaya bölünmeye çalışırken eksik kalan taraflar. İşte onların hiçbir çözümü yok, onlar tam olarak hayat dediğimiz şey. Çocuklarımızı hayatla erken tanıştıran, onları biraz acıtsa da çok şey öğreten, onları büyüten şey bu. O yüzden güçlü olacaklar inşallah.

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir